Ma már minden angolul van! Aki nem tud angolul, az nem is létezik! Nem érdemes foglalkozni más nyelvekkel, ami számít az úgyis meg fog jelenni angolul! Az előbbi mondatok nem képezik hivatalos álláspontunkat, csupán az utóbbi időkben egyre gyakrabban hallunk ehhez hasonló kijelentéseket - és akik így vélekednek azok TÉVEDNEK! Nem csak a szép bölcsész lelkünk mondatja ezt velünk, hanem a rideg gazdasági racionalitás is.
Habár nem szeretünk az angol (és esetleg anyanyelvünk) mellett más nyelvekkel próbálkozni, általánosan elterjedt siránkozni amiatt, hogy telített a piac. A válság után még mindig nehéz kinyitni a megrendelők pénztárcáját is. Érdemes megnézni, hol van most tartós növekedés! A pénzügyi világban elterjedt mozaikszavak, mint a BRIC (Brazília, Oroszország, India, Kína), BRIMC (Mexikót takarja az M), BIRCA (ahol az A az arab országokat jelöli) ill. a BRICET (az E kelet-európa, a T pedig Törökország) jelzik merre érdemes nézelődni. 2001 és 2011 között ezen országok nyelvein megjelenő netes tartalmak száma hihetetlen mértékben növekedett!
the growth in English usage online stands at just over 281% over the past decade – far less than Spanish (743%), Chinese (1,277%), Russian (1,826%) or Arabic (showing a massive growth of 2,501% over the same period). [forrás]
Ezek bizony nem kicsi nyelvek, rajta vannak a tíz legnagyobb nyelv listáján, de jelenleg "alig" használják őket az interneten. A kínait a világ lakosságának kb. 14.4 százaléka beszéli, az internetes tartalmak terén az aránya viszont csupán 3.3%. Az arab nyelv különféle változatait kb. 300 millióan beszélik mint első nyelv és összesen 450 millióan értik, ami több mint az emberiség 4%-a, de weboldalak kb. 0.8%-a érhető el arabul. (Az érdeklődő olvasó figyelmébe ajánljuk az Ethnologue statisztikáit a világ nyelveiről és a Wikipedia szócikkét az internetes arányukról.) A globalizáció ellenére, ahogy erősödik ezen országok gazdasága, egyre többen anyanyelvükön kezdik használni az internetet. Nekik pedig előbb, vagy utóbb szükségük lesz nyelvtechnológiai megoldásokra...
Jelenleg a feljövőben lévő nyelvekkel leginkább a kormányzati és pénzügyi elemzéseket végző kutatók foglalkoznak. A Twitter forradalmak kutatása, a társadalmi változások közösségi média elemzéssel történő előrejelzése, vagy a hírelemzés a nyugati világ mániája még manapság. De érdemes elgondolkodni azon, hogy ezen a területen növekedés és biztos kereslet mutatkozik és valószínűleg ez még sokáig így is marad!