Vezető nélküli autók, autonóm porszívók, drónok - az utóbbi évtizedben egyre több robot jelent meg életünkben, a The Economist melléklete szerint ők nem mások, mint bevándorlók a jövőből. Habár az iparban - különösen a gépgyártás és az autóipar területén - már régóta alkalmaznak robotokat, napjainkban érkeztünk el egy fordulóponthoz, amikor több technológiai tényező együttállásának köszönhetően kritikus tömegű robotikai kutatás és vállalkozás gyűlt össze. A nagy dobásra még várni kell, a mennyiség még nem csapott át minőségbe, de a köztünk "élő" robotok betekintést nyújtanak a jövőbe!
A The Economist csatornáján a riport szerkesztője röviden összefoglalta a robotika jelenlegi helyzetét. Akik a cikkeket szeretnék bogarászni, azok figyelmét felhívjuk arra, hogy a lap ún. metered paywall modellben csak napi pár írást tesz elérhetővé ingyen - ezért előfizetéssel nem rendelkező olvasóinknak be kell osztaniuk a cikkeket.
A riport érdekessége, hogy az ipari robotok fő használói Dél-Korea és Japán után európai államok! Nem véletlen, hogy külön a robotikával foglalkozó kockázati tőketársaságok alakulnak sorra az öreg kontinensen!
Hogy mit hoz a jövő, azt nem tudhatjuk. Azonban elgondolkodtató, hogy a robotok által betöltött állások helyett valószínűleg kevesebb új munkahely jön majd létre. Ha szerencsénk van, akkor Marx jóslata szerint minden ember felszabadul a munka terhe alól s művésszé válhat, ha nem akkor McAfee és Brynjolfsson (sajnos empirikusan is alátámasztott) jóslata szerint egyre tovább nyílik a gazdag és technológiai újításokhoz hozzáférő réteg és a szegények között. A robotok itt vannak, meglátjuk mihez kezdünk velük (és ők mihez kezdenek velünk!)