A One Week|One Tool a digitális bölcsészek számára készített eszközöket a nyáron. A George Mason University Roy Rosenzweig Center for History and New Media kezdeményezése nem csak hasznos, hanem vicces, elgondolkodtató eszközök kifejlesztését célozta meg. A SERENDIP-o-MATIC egy szöveghez vagy bibliográfiai gyűjteményhez kapcsolódó tartalmakat bányász elő a Digital Public Library of America, a Europeana és a Flickr Commons archívumaiból.
Az alkalmazás célközönségét kutatók alkotják. Amennyiben rendelkezik valaki Zotero (népszerű bibliográfiai és forráskezelő program) fiókkal, összekötheti bibliográfiai adatbázisát a SERENDIP-o-MATIC-kel. Esetünkben a következő eredményt kaptuk.
A fejlesztőcsapat az alábbi videóban mutatta be az alkalmazás hátterét. Dióhéjban annyit érdemes kiemelni ebből, hogy a szövegeken entitásfelismerést végeznek (named entity recognition) a bibliográfiai adatokból pedig kinyerik a felhasználó által megadott címkéket és a Zotero adatbázisában előforduló gyakori tageket, s az így kibányászott adatok segítségével keresnek kapcsolódó tartalmakat a nyilvános archívumokban.
Nem tökéletes az alkalmazás, de nem is az a célja, hogy konkrét problémát oldjon meg. A nevében is sugallt rácsodálkozást viszont mindenképpen eléri, vagy azért mert teljesen idegen asszociációkat jelenít meg, vagy nagyon is találókat. Egy kis kikapcsolódásra mindenkinek csak ajánlani tudjuk az alkalmazást!