Előző posztunkban az adatújságírásra mutattunk pár példát, most két, olyan egymáshoz kapcsolódó eszközt ismertetünk, melyeket a "hagyományos" tényfeltáró újságírás igényeihez igazítottak.
Két éve a Firefox böngészőt is készítő The Mozilla Foundation és az újságírást támogató Knight Foundation összefogott és útjára indította a Knight-Mozilla OpenNews programot, mely célja hogy ösztöndíj programokkal támogassa a szerkesztőségekben az innovációt. Ehhez kapcsolódik a Knight News Challenge, melyet háromszor írnak ki évente egy-egy az újmédia számára fontos területre koncentrálva. A DocumentCloud és a The Overview Project is ezeknek a támogatásoknak köszönheti az elindulást.
A DocumentCloud az IRE (Investigative Reporters and Editors) non-profit szervezet kezdeményezése. A DocumentCloud egy egyszerű dokumentum kezelési rendszer, ami hasznos lehet mindenki számár, aki nagy mennyiségű dokumentumhalmazt szeretne feldolgozni. Ez a tényfeltáró újságírókkal gyakran megesik. Tipikus felhasználási eset, hogy pl. egy információ kérésre egy hivatal úgy válaszol, hogy irdatlan mennyiségű aktát ad át, rosszabb esetben nyomtatott formátumban. Ezek szkennelése és az ORC (optikai karakterfelismerők) rendszerek esetlegessége miatt sokszor emberi erőforrásokat vesznek igénybe a szerkesztőségek az ilyen aktahegyek feldolgozásához. Így azonban nehézkes a különböző források összekapcsolása, az emberi feldolgozás pedig gyakran nem elég alapos.
A DocumentCloud felhőalapú szolgáltatásához bárki csatlakozhat, akár ingyenesen is, de előzetes regisztráció szükséges, mely során ellenőrzik, hogy ténylegesen szerkesztőség vagy tényfeltáró újságírással foglalkozó személy kéri-e a fiókot, és ez időt vesz igénybe. Ha már rendelkezünk fiókkal, feltölthetjük dokumentumainkat, de legyünk óvatosak, ha nem privátnak jelöljük adatainkat, akkor az egész világ számára elérhetővé tesszük azokat! A rendszer elboldogul a legtöbb dokumentum formátummal (word, open/libre office, html) de még a szkennelés során keletkező képekkel, ill. a pdf-be ágyazott képekkel is.
A dokumentumokon egyszerű keresést végezhetünk könnyen és viszonylag gyorsan.
A találatokat pedig többféle nézetben is megjeleníthetjük.
Habár a DocumentCloud önmagában is remek szolgálatot tehet nekünk, hátránya hogy a keresésen kívül nem tud sokat. Jonathan Stray az Associated Press és a Knight Foundation támogatásával indította el az Overview Project-et, mely célja hogy a nagy dokumentum halmazokban segítse a felhasználókat eligazodni.
A dokumentumok lehetnek saját gépünkön is, de a DocumentCloud fiókunkon tároltakat is tudjuk a programmal kezelni. A betöltött dokumentumokat a rendszer csoportokba rendezi (klaszterezés). A jobb felső sarokban láthatjuk ezt, ahol minden pont egy dokumentumot reprezentál.
A bal alsó sarokban látható lista az egyes dokumentumokhoz tartozó kulcsszavakat tartalmazza, melyeket egyszerű kulcsszókinyeréssel állapít meg a program.
A képernyő felső részének közepén látható szerkesztővel a kinyert kulcsszavak alapján a kiválasztott dokumentumokhoz kulcsszavakat rendelhetünk. Így gyorsan tudjuk csoportosítani a dokumentumainkat. A bal felső sarokban látható fordított fa ábra tulajdonképpen a csoportosítás eredményét mutatja, de ez a módszer jobban kiemeli az egyes elemek közötti kapcsolatokat.
A DocumentCloud fejlesztései nyílt forráskódú programkönyvtárak formájában elérhetők, így bárki kialakíthat magának hasonló szolgáltatást. Az Overview nyílt forráskódú szoftver, szabadon letölthető és módosítható az igények szerint. Habár egyik rendszer sem forradalmian új, mégis nagyon jelentősek, mert olyan fontos problémákat oldanak meg, melyek túlmutatnak az újságíráson.