A bitly (régebbi nevén bit.ly) sokak számára mint a Twitter url-rövidítője ismert. Az első adatvezérelt startupok egyike ma már egy hatalmas, folyamatosan bővülő adatbázison ül, ezt készül most bevetni a valósidejű (real-time) keresés terén.
A bitly nem csak egy cég a sok közül. Egyike az első igazán nagy adatokkal (big data) dolgozó startupoknak, mindehhez pedig egy kiválló kutató-fejlesztő csapatot alakítottak ki. Hilary Mason vezető fejlesztő neve fogalom az adattudománnyal (data science) foglalkozók körében (data diva - azaz adatdíva állandó jelzővel szokták illetni). Rajta keresztül a New Yorkban formálódó startup ökoszisztéma kiépítésében, valamint az adattudományi rendezvények (meetupok, Strata konferencia, stb.) szervezésében jeleskedik az url-rövidítő cég.
A bitly alapötlete egyszerű, a 140 karakteres csiripekbe nehéz volt anno linkeket is elhelyezni. A rövidítés mellett azonban elérhetővé tettek nagyon egyszerű, ám sokak számára fontos (vagy legalább érdekes) statisztikákat is, mint pl. hányan kattintottak a megosztott linkre, mely órákban, a világ mely tájáról, melyik oldalon stb. Nemrég ezt kiegészítették egy QR-kóddal is (quick respons code, azaz egy kis négyzet amiben a tévéken látható hangyaháborúhoz hasonló fekete fehér kockák találhatóak, ezeket a legtöbb okostelefon ma már képes felismerni ha a készülék kameráját ráirányítják, majd a beolvasás után a böngészőt elviszi az adott oldalra).
A bitlyenterprise a fent bemutatott szolgáltatás továbbfejlesztett változatát kínálja céges ügyfelek számára. Első sorban kiadók és a közösségi média elemzői veszik igénybe a többletszolgáltatást. A news.me közösségi médiából gyűjti össze ismerőseink megosztásai alapján a minket (feltételezhetően) érdeklő híreket. Habár nagyon érdekes kezdeményezés volt, hogy egy minimális összegért cserébe fizetős tartalmakat is beválogatott, az előfizetésből pedig visszaosztott szerződött partnereinek. Mára viszont ingyenes az alkalmazás és a perszonalizáció, valamint hírforrások figyelésének lehetősége került a fejlesztések középpontjába.
A valós időben történő keresés napjaink egyik legfelkapottabb témája. Még koránt sincs megoldva hogy pl. a legfrissebb, leginkább véleményformáló híreket egyszerűen, az időbeli változásokat figyelembe véve kereshessük. A bitly adatbázisa az ehhez szükséges információk tárháza hiszen egy helyen találhatók benne a megosztott linkek, rákattintások, továbbosztások, időbeli változások, geolokációs adatok stb.
Nem csoda hogy a legújabb, még csupán "privát béta" módban működő bitly fejlesztés egy valósidejű kereső. A fenti videón maga Mason mutatja ezt be működés közben (0:32 körül keződik és kb 10 percig taglalja). Habár a valós idő földrajzi helyzettel párosítva nagyon hasznos lehet, sok esetben legalább annyi kérdést vet fel mint ahány problémát megold. Az idő és a hely relevanciájának kérdése kulcsfontosságú például, ha arra vagyunk kíváncsiak, mely tőlünk 20 percre lévő bárokban van éppen happy hours akció.