A nagy keresőket gyakran kritizálják mivel algoritmusaik hétpecsétes titkot képeznek és a keresési eredményeik néha vitathatóak. Szintén sokan kérdőjelezik meg a nagyok adatkezelési eljárásait és fogalmaznak meg jogi/etikai kifogásokat bizonyos gyakorlatokkal szemben. Most két olyan, ún. peer-to-peer alapú (p2p, azaz egyenrangú partnerek közötti) keresőt mutatunk be, melyek a fenti kérdésekre kényes felhasználókat is messzemenően kielégítik.
Peer-to-peer számítás
A nagy számításigényű feladatok megoldására találták ki a kispénzű, de lelkes kutatók az ún. Grid számítást. Ez röviden annyit tesz, hogy az internethez kapcsolódó felhasználók egy kis programocska letöltésével felajánlhatják számítógépeik szabad kapacitását egy-egy nagyobb ügy érdekében. Sok kicsi sokra megy alapon akár a szuperszámítógépek teljesítményét meghaladó számítási kapacitást is el lehet ily módon érni, ha kellő számú felhasználót sikerül meggyőzni a kutatási célok fontosságáról. Ilyen elven működik pl. a földön kívüli élet jelei után kutató SETI@home projekt ami a kutatók körében népszerű BOINC rendszert használja (a SZTAKI kutatásaiba is bekapcsolódhat a program letöltésével a kedves olvasó, további információk a SZTAKI Desktop Grid oldalán). A Grid rendszerek esetében egy (vagy több) központból osztják szét a csatlakozott felhasználók között a részproblémákat, ezeket a gép feldolgozza, majd visszaküldi a központba.
A peer-to-peer rendszerek a Grid-hez hasonlóan az egyes felhasználók gépein futó kis programokból állnak, melyek az interneten kommunikálnak. Azonban a p2p megoldások esetében nincs központi szerver ami koordinálná a folyamatot. Talán a legismertebb ilyen megoldás napjainkban a BitTorrent, ami peer-to-peer elven működő fájlmegosztás.
Szerencsére már hazánkban sem hangzik idegenül az önkéntesség elve, amit érdemes kihangsúlyozni a legtöbb grid és p2p kezdeményezés esetében. Nem csak az illegális fájlmegosztásra jók ezek a szoftverek, hanem biztosítják a széles tömegek bevonását a tudomány és technika világába (participatory science) s egyben elősegítik bizonyos szinten a tudomány demokratikus működését is (az oktatás egyik formája és a kontroll gyakorlása is lehet egyben ez – l. citizen science).
FAROO
A FAROO a Windows felhasználók számárára fejlesztett p2p keresőt. A program telepítése után a Firefox vagy az IE böngészőben használhatjuk, de lehetőség van arra is hogy “rendes” programként futtassuk. Maga az eszköz könnyen használható és szubjektív ítéletünk szerint egészen elfogadható találatokat ad. Fontos megjegyezni hogy vannak bizonyos korlátai, mivel az indexelt oldalak száma a felhasználói tábor nagyságával áll egyenes arányban, az indexelés pedig nagyban függ a felhasználók internetezési szokásaitól. A felhasználók tábora az önszelekció elvén működik (azaz nem egy reprezentatív minta), ezért az ilyen projektek iránt fogékony emberek által látogatott oldalak (és az általuk használt nyelvek) torzítják a találatokat (habár a készítők állítják hogy ezt kiküszöbölték).
YaCy
A YaCy a FAROO-nál ambiciózusabb vállalkozás. Nem csak p2p elven működő kereső, hanem olyan megoldás is amit akár saját honlapunk “alá is rakhatunk”, vagy saját (inter- vagy intranetes) keresőt is építhetünk vele. Eredményei használhatóak, de a fent ismertetett hátrányok rá is vonatkoznak.
Habár a p2p keresők nem közelítik meg a nagyokat, vállalható alternatívát jelentenek a geekek számára.