20 évvel ezelőtt az internet nagy lehetőséget jelentett az információ terjedésében, dokumentumok, adatok elérhetőségében. Mára ez természetessé vált. Mi a következő lépés a világháló megálmodója, Tim Berners-Lee szerint?
Rengeteg adat van a weben, rengeteg mindenről, de ezek sokszor redundánsak, illetve áttekinthetetlenek. Nehéz megtalálni az összefüggéseket. A Google sok mindent megtalál, de gyakran mégsem arra kapunk választ, amit valójában kerestünk.
Egymáshoz kapcsolódó adatok
Ennek a problémának lehetne megoldása a linked data megvalósítása és elterjedése. Az interneten található minden információ egyedi azonosítójának segítségével összeköthető. Így ha egy oldalon megjelenik valamilyen adat egy városról, akkor egy másik oldalon található más információ is hozzá kapcsolódik. Nem kell tehát minden egyes lépést külön felkeresnünk - valószínűleg nem is lehetne megtalálni - hanem a linked data adatbázisának hálózata tenné elérhetővé mindazt, ami megtalálható.
A linked data központi magja a Wikipedia alapján létrehozott dbpedia, ami a Wikipedia cikkeiben található tényeket dolgozza fel, rendezi adatbázisba. Ehhez kapcsolódnak további információforrások, egyre bővülő hálózatot alakítva ki.
Szemléletváltás szükséges
Ez nagy lehetőség a kutatási területeken, hiszen a különböző kutatócsoportok által elért eredmények kapcsolódási pontja lehetne, de a mindennapi életet is megkönnyítené. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon ismét egy szemléletváltásra van szükség a digitális világ felhasználói körében: elérhetővé kéne tenniük mindazt az információt aminek birtokában vannak. A sok kicsi sokra megy elv alapján nagy változásokat hozhatna.
Tim Berners-Lee előadása a témában (update: most már elérhető a magyar fordítása a videónak. Köszönjük Keresztúri Lászlónak, hogy a review-t elvállalta):