Egyre több szemantikus kereső, tudásbázis, vagy egyéb alkalmazás jelenik meg az interneten. Sok kétséget vet fel, hogy ez vajon azt jelenti-e, hogy valóban így fejlődik a technológia, vagy a szemantikus jelző jelentése veszít sokat tartalmából.
Így mire elérjük azt, hogy valóban szemantikus keresőink legyenek, már új elnevezést kell kitalálni, ami az "álszemantikus" szolgáltatásoktól megkülönbözteti ezeket. Így a hakia (szemantikus) kereső blogján megjelent bejegyzés eredeti címét (10 dolog, amitől egy kereső szemantikus) óvatosabban fogalmazva így lehetne leírni: 10 dolog, ami közelebb visz egy szemantikus kereső megvalósításához... Természetesen ma még ezek megvalósítása is sokszor nehéz és a szemantikusság határait ezek jelentik, de mégis az emberi gondolkozáshoz hasonlítva kissé nehézkes.
Talán szemléletes példa egy valóban "szemantikus" keresőre a diák-tanár viszony. A diák úgy tekint tanárára, mint aki mindent tud, bármilyen kérdést feltehet neki, a tanár úgy fog válaszolni, hogy azt a diák megértse, utána további kérdésekre is van lehetőség, így a diák tudásvágya kielégíthető, biztosan megkapja a választ (jó esetben...). Ezt talán a gépektől el nem várhatjuk, de az egyértelmű, hogy nagyon messze vagyunk ettől.
Kiindulásként azonban mindenképpen hasznos összefoglaló a hakia 10 pontja:
- Morfológiai változatok kezelése: az egyes szavak különböző nyelvtani alakjainak egységes, konzisztens kezelése (igeidők, többesszám, egyéb toldalékok, stb). A keresés eredménye ne változzon bármely alakban történik a keresőszó beírása.
- Szinonímák kezelése: a megfelelő jelentésű szinonímák figyelembe vétele természetesen a megfelelő kontextus esetén. A jelentésegyértelműsítés alkalmazása mindenképpen a fejlődésre utal.
- Általánosítások kezelése: a felhasználó által megfogalmazott általános formájú keresés eredménye legyen specifikus.
- Fogalmi kapcsolatok: a keresett kifejezésre adott választ nem csak szóillesztéssel, hanem tágabb fogalmi kapcsolatok feltárásával határozza meg.
- Tudás alapú kapcsolódások: az előzőhöz hasonlóan a kereső alkalmazza a beépített tudásbázisát a releváns találatok megtalálására.
- Természetes nyelvű keresések és kérdések kezelése: reagáljon megfelelően ha a keresett kifejezést a felhasználó kérdés formájában fogalmazza meg, de mégsem azonos módon egy kérdés-válasz rendszerrel, ahol az eredmény csupán egyetlen válasz, nem pedig rangsorolt találatok.
- Az eredményeken belül is találja meg a konkrét választ: jelezze a felhasználó felé, hogy az adott oldalon hol és milyen formában található meg a kérdésére, keresésére a válasz.
- A lekérdezések formája legyen szabad: ne kelljen külön szintaktikát megtanulni egy kereső használatához, ne legyen szükség idézőjelekre, logikai kapcsolatok kifejezésére, melyek a jelentést helyettesítik.
- Ne alapozzon statisztikai megfigyelésekre, felhasználói viselkedésre: a válaszokat elsősorban a források elemzésével, és ne a link-kapcsolatok, felhasználói jelölések és egyéb mesterséges kiegészítők alapján találja meg. Sok esetben nem is állnak rendelkezésre ilyen információk.
- A saját teljesítményének meghatározása: ha egy kereső nem alkalmaz szemantikai jellemzők feltárását, elemzését, akkor az eredményeinek sorrendje olyan mesterséges mércék alapján kerül meghatározásra, mint a népszerűség, felhasználói reakciók. A szemantikus keresőknek a jelentés alapján kell meghatározniuk a sorrendet.
A felsorolt 10 pont megvalósítása is nagyon nehéz feladat, olykor szinte lehetetlen és nem is feltétlenül szükséges. Látszik, hogy egy mai határok szerint működő szemantikus kereső létrehozása is rendkívül sok erőforrást igényel, így már az is eredmény lenne, ha ilyen "szemantikus" keresők működnének, ha tanár-diák kapcsolatot még nem is alakíthatunk ki velük. A Precognox kereső is ilyen szemantikus jellegű keresés kialakítására alkalmas.