A weben elérhető egyre növekvő mennyiségű információ feldolgozása, felhasználhatósága egyre jobban aktuális téma, különösen azért, mert nem csak az információmennyiség, de az erőforrások is egyre gazdagabbak. A felhasználók rengeteg adatot néznek meg, keresnek, de az adatmodellek gyakran nincsenek összhangban az emberi gondolkodásmóddal. Így hiába érhető el nagyon sok információ, ezek átláthatósága egyre nehezebb.
Erre a problémára keres megoldást a Microsoft Live Labs egyik aktuális kísérleti alkalmazása, a Pivot. Sokmindenhez hasonlítható: file kezelő, web böngésző, kereső, adatbázis, stb. A lényeges újítás a megjelenítés módjában van. A sokszor igaznak bizonyult mondás szerint az egész több mint a részek összessége, a rendszer fejlesztői ezt próbálták megvalósítani. A rendszer célja, hogy ne a weboldalak legyenek középpontban, hanem az adatok, amelyek persze weboldalakon találhatóak.
Az információkat gyűjteményekbe (collections) rendezik, melyben olyan elemek ezrei, vagy akár milliói szerepelnek, amiknek van valami közös tulajdonságuk. Minden elemet egy kép reprezentál, így az egyes gyűjtemények megjelenítése vizuálisan történik.
Lehetőség van egy-egy kiválasztott gyűjtemény esetén a különböző tulajdonságok alapján rendezésre, szűrésre, különféle ábrázolásokra, melyek segítenek a felhasználó számára értékes információk minél átláthatóbb, minél több összefüggést felfedő megjelenítésében. Minden esetben rendelkezésre állnak a képek által reprezentált elemek tulajdonságai, az elemek között interaktív módon navigálhatunk, illetve a kép segítségével megjelenített elemet - legyen az weboldal, családi foto, stb – eredeti formájában elérhetjük.
Mi a különbség a weben való böngészés és a Pivot használata között?
- A böngészés során egyszerre egy dolgot láthatunk, míg a Pivot-ban egyszerre több dolog jelenik meg.
- A navigáció a böngészés során egy-egy oldalról egy másik oldalra történik, a Pivot lehetőséget ad egy elemről többre, többről egyre jutni.
- Az információk közötti kapcsolatok a web esetén egyes oldalakba beágyazott linkek alapján jön létre, a Pivot a gyűjteményeknek köszönhetően olyan rejtett „mintákat” hoz felszínre az összefüggések között, melyekre hagyományos böngészés során nem biztos, hogy rátalálhatunk.
- A webes böngészés inkább hasonlítható egy dokumentum végigolvasásához, míg a Pivot az információk hálózatában való elmerüléshez.
További érdeklődés esetén ajánlott video: