HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Mi a baj jelenleg a kereséssel?

2009.02.05. 08:23 Szerző: Kereso75 Címkék: keresés jövője keresés problémái közösségi keresés szemantikus kereső kereséselmélet

A keresők hőskorában, melynek egyik főszereplője az Altavista volt (emlékszünk még rá?), a találatok sorrendezését a relevanciára próbálták alapozni: Egy adott szöveg, oldal egy adott keresőkifejezéshez mennyiben kapcsolódik. Igazából egy darabig nem jelentett gondot, ám a hozzáférhető tartalom mennyiségének robbanásszerű emelkedése új problémákat hozott.

A mai keresők mindegyike statisztikai algoritmusokra épül alapvetően. A Google forradalmi ötlete az volt, hogy az oldalak közötti kapcsolatokat figyelembe vette annak megállapításában, hogy melyek azok az oldalak, amelyek egy-egy témában véleményformálóak, meghatározóak. Akiknek ismert a tudományos írások impact factor száma, az rögtön láthatja az ahhoz való hasonlóságot. Egy-egy írás annál értékesebb, minnél többen idézik az adott tudományterületen. Még jobb ha olyanok idézik persze, akik maguk is sokat idézett írók.

Ha továbbgondoljuk a párhuzamot rögtön látszik két alapvető probléma, amelynek nem igazán látszik még a teljes megoldása a keresésben:

1. Új oldalak: a statisztikai alapú algoritmusok természetükből adódóan visszafele tudnak csak nézni. Ha túlságosan új egy információ, még nem volt lehetősége kiépülni az idézési struktúrának. Ez pedig alapfeltétele lenne annak, hogy jó helyre kerüljön a sorrendezésben.

Ez ma egyre fontosabb témává vált a keresés szakterületén írók között az egyre jobban terjedő közösségi hálózatok és azonnali üzenetek (pl. Twitter) világában, ahol kiderül, hogy a legjobb információk sokszor még sehol sem idézettek. Ezek megtalálására a hagyományos keresők egyszerűen nem alkalmasak.

2. SEO: Ma már magyar nyelven is egyre jobban tetten érhető jelenség, hogy sokszor pénzügyi erőforrás kérdése, hogy egy adott kulcsszóra hova kerüljön valakinek az oldala. Hozzálehet jutni linkekhez, újra lehet írni szövegeket kulcsszósűrűség alapján és így tovább. Újra csak nem az információ minősége az elsődleges meghatározó, hanem valamilyen más szempont.

Kérdés persze, mi vezet a megoldás irányába? Itt 3 lehetséges irányt emelnék ki:

  1. Biztosan benne lesznek a közösségi megoldások, ahol a felhasználók szavazata segíthet gyorsabban kiemelni egy új lapot az információs szénakazalból.
  2. Szemantikus keresők fejlődése: Itt kopogtat az ajtónkon már ez a generációja a keresőknek (powerset, hakia, iglue stb.), és természetesen a nagy keresők fejlesztésének is ez az egyik fő iránya. Próbálják az oldalak szövegét jobban "megértetni" a keresőmotorral a tárolás során. Nem mindegy ugyanis, hogy egy kulcsszó az adott oldalon a fő tartalom vagy éppen mondjuk a SEO szempontok miatt került oda.
  3. A találatok jobb megjelenítése. A sorrendezés ilyen mértékű fontosságának az az oka, hogy egy-egy keresőkifejezés esetében az első 10 helyről lecsúszó jó források gyakorlati szempontból láthatatlanok. Hiába van a 13. helyen a számomra legjobb adat, ha egyszerűen soha sem fogok a második találati oldalra lapozni, márpedig a statisztikák ezt bizonyítják.
    Mit lehet tenni? Vizualizálni a találatokat (searchme, kartoo, quintura) vagy éppen clusterekbe, tartalmi csoportokba rendezni az információt (polymeta, clusty). Az igazság az, hogy nem tudott még egyik sem a főáramba kerülni.
    Ez már csak azért is fontos, mert a tartalom mennyiségének növekedésével ez  egyre inkább szűk keresztmetszet. Elméleti szempontból is képtelenség, hogy ott legyen 10 találatba besűrítve a számomra fontos információk teljessége.

 

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr88923817

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása