John Batelle, a keresési téma nagy ismerője filozofál el egy érdekes kérdésen:
Tíz rövid év alatt a Google közösségi ragasztónkká vált - feltételeztük, ha két ember ugyanazt a kérdést tett fel a keresőnek, akkor nagyrészt ugyanazt a választ kapta, és ez a válasz jó is volt. Az elmúlt évtized nagy részére igaz is volt ez az előfeltételezés. A Google univerzális keresési erőforrássá vált, megbízható, pontos, és .... kiszámítható.
Ami megváltozott, hogy ma már ez egyáltalán nem biztos. Ennek a legfontosabb oka, hogy a keresés ma már nem csak a keresett kifejezést veszi figyelembe, hanem azt, hogy földrajzilag hol vagyok, milyen témákra kerestem, és aztán mire kattintottam azok közül.
Ma még meglepődünk ezen, mint ahogy valaki ezt egy korábbi hozzászólásban jelezte (Időgép), de egyre inkább erre kell számítani.
A folyamatot egyébként jónak tartom ugyanis, nincs abszolút értelemben vett tökéletes eredmény egyetlen keresésre sem, hiszen nem ismerjük a legfontosabb kérdést: mi a kereső szándéka? Ennek meghatározásában pedig valóban segíthetnek az előbb említett dolgok.
Ezzel pedig egy korszak lezárulni látszik a keresésben, már nem lesz elég a keresés címét megosztanunk egymással, mert ugyanarra a kérdésre más és más választ kaphatunk.