Meskó Bertalan legújabb cikke az IBM által fejlesztett betegadatokat tároló és visszakereső rendszerről indította el bennem a gondolatot, hogy érdemes felvetni a keresési felület kérdését. Ma a keresőprogramok túlnyomó többsége egy vagy több szöveges kereső mezővel rendelkezik, amelyekbe egyszerűen begépeljük a kívánt kifejezéseket. Azonban, ahogy ez a cikk is megfogalmazza, nem mindig ez a legcélszerűbb megoldás. Egy beteg adatait, kórtörténetét keresve például kézenfekvő, hogy a test háromdimenziós ábrájának megfelelő részére kattintva jussunk hozzá a megfelelő információhoz, megspórolva ezzel az időt rabló gépelést.
Egy másik példa alternatív keresési felületre az RxList gyógyszerfelismerő keresője, ahol kiválaszthatjuk a tabletta színét, alakját, és esetlegesen begépelhetjük a belenyomott feliratot. A keresőfelületnek alkalmazkodnia kell a keresés jellegéhez.
A gyermekek számára készülő keresőnél, ahogy ezt korábbi cikkemben írtam pedig a kereső személyéhez: mégpedig, hogy nem tud olvasni, éppen ezért képek alapján keres.
Ez is olyan terület, ahol még sok fejlődés várható a keresésben és érdemes törni a fejünket új, eddig talán még nem is látott megoldásokon, megkeresve az adott keresési alkalmazáshoz leginkább illő felületet.