A bitly múlt héten indította el valós idejű keresőjét, az rt.ly-t. Egy korábbi posztunkban már bemutattuk a bitly-t, most kifejezetten az rt.ly-t járjuk körül.
Július 27-én jelentette be a bitly realtime keresőjének nyilvánossá tételét. Aki szeretné kipróbálni a szolgáltatást, nyisson gyorsan egy bitly fiókot, mert csak korlátozott ideig lehet csatlakozni a béta tesztelők táborához.
Az rt.ly oldala momentán még egy lakonikus üzenettel köszönt minket. Érdemes azonban eszünkbe vésni, hogy a "realtime" (ezt rövidíti az rt) egy bitly labs kísérlet. Kattintsunk a "click here to authorize using your bitly account" linkre.
Fogadjuk el, hogy bitly fiókunkat használhatja az rt. Érdemes a fiókot legalább Twitter accountunkkal összekötni, hogy közösségi hálónk alapján több lehetséges találatot tudjon összeszedni a rendszer.
Ha már bent vagyunk az rt.ly-ban, akkor először egy kicsit várni kell, de a későbbi bejelentkezéseknél már sokkal gyorsabban megy a dolog.
A nyitóoldal az éppen aktuális (trending) linkeket mutatja. Keresés nélkül láthatjuk, hogy hálózatunkban mely oldalak népszerűek éppen. De lássuk, hogyan is működik a kereső élesben!
Egyszerű kulcsszavas keresésre általában híreket kapunk. Először a sörre "beer" kerestünk, mint általános téma.
Ezután a "Google Handwrite" keresés következett, mint új technológiai hír. Érdekes, hogy hiába állítottuk be a jobb oldali mezőbe a topic-ot, az eredményeknél ez eltűnt.
A kezdeti ismerkedés után gondoltuk, hogy a bitly vezető kutatójának saját példáján keresztül teszteljük az rt.ly-t. Az alábbi videón Hilary Mason az rt.ly privát béta verzióját mutatja be úgy a 32. perctől.
Hoz egy remek példát is. Mindenki szereti a pizzát, keressünk rá. OK! Első körben hírek meg receptek jönnek fel, de ha hozzá tesszük, hogy New Yorkra szűkítsük le a keresést, szépen előjönnek helyi pizzériák. Ezt ugye a Google is tudja, de jelen esetben az eredmények valós idejűek, valaki éppen egy jót evett az egyik helyen, vagy összejött egy nagyobb társaság valahol, vagy éppen egy akció híre terjed a közösségi hálókon. Milyen jó is lenne, ha éppen sörözni, pizzázni támad kedvünk láthatnánk melyik helyen ihatunk és/vagy ehetünk jót, ahol akár ismerősökbe is botolhatunk. Persze akár ki is írhatjuk Facebook oldalunkra, hogy "ki jön velem enni/inni?", de ez azzal a veszéllyel jár, hogy meghívásnak veszik kedves és kevésbé kedves ismerőseink.
Nagyon, de nagyon próbáltuk reprodukálni Mason példáját, de sehogy se sikerült. A pizza keresést kizárólag az Egyesült Államokra tudtuk szűkíteni, ami valljuk be egész nagy terület. Hazánkban sem jártunk több sikerrel, nem tudtunk településekre szűkíteni egy keresést sem.
Verdiktet nem mondunk most az rt.ly-ről, hiszen még csak éppen elhagyta a privát béta státuszt. Reméljük sikerül sok korai felhasználót szerezniük, hiszen a további fejlesztéseknek ez elengedhetetlen feltétele. Ugyanis az rt.ly indexe az elmúlt 48 órában a bitly segítségével rövidített linkeken alapul, a lehetséges találatok rangsorolásához, pedig figyelembe veszi az eltelt időt és hogy mennyire népszerű egy link az egész rendszeren belül és az adott felhasználó közösségi hálóiban. Sok sikert rt.ly!