HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) Google (33) google (59) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Kapcsolódjunk össze! Linked data a közös BOK és NLP meetupon február 18-án

2015.02.09. 08:39 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: meetup linked data NLP meetup open knowledge BOK meetup WordNet

Az évad első meetupján a BOK meetuppal közösen jövünk össze 2015. február 18-án 19:00-tól, rendhagyó módon ezúttal a SZTAKI-ban (Budapest, XI. Kende u. 13-17). Témánk a linked data, mi a fene is az, mire használják és mivel NLP meetup is egyben az esemény, a magyar WordNetről is hallhatunk majd, mint tipikus linked data adathalmazról. A részvétel ingyenes, de arra kérünk mindenkit, részvételi szándékát jelezze vagy a BOK, vagy az NLP meetup oldalán.

logo9_final.jpg

Szász Barnabás: Linked Data - van-e adathalmazoknak hálózati hatása?

 

A World Wide Web egy olyan globális infrastruktúrát hozott létre, amely lehetőséget nyújt összekapcsolt dokumentumok hálózatának a publikálására és elérésére. A Linked (Open) Data ennek mintájára - és a Web eredményeire és technológiáira építve - ad hasonló módon összekapcsolt adathalmazok publikálására és fogyasztására eszközöket. Az előadás egy bevezetőt ad a LOD világába, kitérve röviden a szemantika fogalmára, a Szemantikus Webes technológiákra és a LOD néhány gyakorlati alkalmazására, köztük az Apache Stanbol projekt rövid ismertetésével példát ad arra, hogy a LOD hogyan tudja akár az NLP-t támogatni.

 


Szász Barnabás több mint egy évtizede foglalkozik webes fejlesztéssel, nagyvállalati tartalomkezelő, metaadat kezelő és keresőrendszerek implementálásával és 2005 óta a Szemantikus Web kutatásával, jelenleg a Linked Data alkalmazásait és a szemantikus keresés lehetőségeit vizsgálja. A munkán túl újdonsült családapa, amatőr fotós és hobby-tengerész.

 

 

 

Horváth Ádám: Könyvtári és múzeumi adatok automatikus publikálása a szemantikus weben -   az ALIADA projekt ismertetése

 

A könyvtárak és a múzeumok az adataik publikálásával vehetnek részt a szemantikus web építésében. Az ALIADA projekt ezt a folyamatot szeretné felgyorsítani azzal, hogy egy olyan nyílt forráskódú szoftvert hoz létre, melynek segítségével a könyvtárak és a múzeumok automatikusan publikálhatják az adataikat a szemantikus weben. Az előadásomban az ALIADA projektet szeretném ismertetni. Az előadásban ki szeretnék térni a Linked Open Data egyik felhasználási területére a Library of Congress új katalogizálási szabványára a BIBFRAME-re, mely teljes egészében a kapcsolt adatokon nyugszik. 

 

Horváth Ádám informatikus könyvtáros az Országos Széchényi Könyvtár informatikai vezetője volt 10 évig. A könyvtárinformatika teljes spektrumában (integrált rendszerek, karakterkészletek, hálózati protokollok, visszakereső rendszerek, digitális könyvtár, stb.) elmélyült ismeretekre tett szert. Vezetése alatt a könyvtár a teljes állományát, valamint a tezauruszt és a név besorolási adatait publikálta a szemantikus weben, még 2010-ben. Később a Szépművészeti Múzeum dolgozójaként megismerkedett a múzeumi gyűjteménykezelő rendszerekkel is. Jelenleg a Magyar Nemzeti Múzeum Központi Könyvtárában dolgozik. Szabadidejében amatőr természetfotós és lelkes tanulója a kanadai és freestyle kenuzásnak. 

 

Héder Mihály arról tart előadást, hogy hogyan kapcsolódik a Linked Data és az NLP a DBpedia Spotlight eszközön keresztül. Hogyan segít a Linked Data előállításában a human-in-the-loop gépi tanulás? Milyen mashup-ok épülnek a DBpedia adathalmazára? Hogyan hat ki mindez az ember-gép interfészek jövőjére?

Héder Mihály 2004-ben kezdett gyakornokként az MTA SZTAKI-ban. Okleveles mérnök informatikus diplomáját 2009-ben védte meg, 2014-ben filozófia PhD fokozatot szerzett. Szakterülete a mesterséges intelligencia filozófiája, szemantikus annotációk, szoftver integráció.

 

Miháltz Márton: Magyar WordNet a LOD felhőben

Ebben az előadásban egy konkrét erőforrást, a Magyar WordNetet szeretnénk bemutatni, az előadással kb. egy időben LOD felhőbe kerülésének apropójából. A Magyar WordNet (HuWN) egy természetesnyelvi ontológia, amely a Princeton WordNet elveit követve a nyelvi fogalmakat szinonimahalmazokkal (synsetekkel) reprezentálja és közöttük szemantikai viszonyokat definiálva (pl. hipernima (is-a), meronima (rész-egész), antonima stb.) hoz létre egy lexikális fogalmi hálózatot. Noha a wordnetekben a nyelvi fogalmak közötti taxonómia nem felel meg egy szigorú formális ontológia követelményeinek, az NLP különböző alkalmazásaiban mégis gyakran használják őket világismereti reprezentáció forrásaként. A Magyar WordNet 42 ezer synsetet tartalmaz, és össze van kapcsolva az angol (Princeton) WordNet 2.0-ás és 3.0-s verzióival, ami átjárást biztosít több mint 20 egyéb nyelv wordnetjeihez, illetve az angol wordnethez illeszkedő egyéb adatbázisokhoz (Yago, DBPedia, BabelNet stb.) A HuWN szabadon hozzáférhető, az előadással egy időben tervezzük RDF formátumú megosztását a LOD felhőben is.

Miháltz Márton az MTA Nyelvtudományi Intézet Nyelvtechnológia Kutatócsoportjának és a PPKE ITK Magyar Nyelvtechnológiai Kutatócsoportjának tudományos munkatársa. Korábban nyelvtechnológiai területen dolgozott az iparban (MorphoLogic, in4, GeoX). PhD fokozatát nyelvtechnológia témában 2010-ben szerezte a PPKE ITK-n. Kutatási területei az információkinyerés, véleményelemzés, jelentésegyértelműsítés, koreferenciafeloldás.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr157154173

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása