HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Nincs rossz reklám...

2014.05.05. 08:00 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: pollyanna szentimentelemzés Neticel

... csak beszéljenek rólad. Hihetetlennek hangzik, de talán van benne valami. A több csirip, több szavazat elv sokakat megdöbbentett és próbáltak magyarázatot találni arra, hogy amikor működik, akkor miért is működik. Az eddigi legjobb ötlet a pollyanna hipotézis volt, miszerint a pozitív érzelmi töltetű szavak gyakorisága magasabb, ezért a magasabb említésgyakorisággal együtt kell, hogy járjon a pozitív polaritás is. A Neticle a választások előtt vizsgálta a magyar webet és meglepő eredményre jutott: a több csirip elv nagyon jól működik, de nincs mögötte a pollyanna jelenség!

Neticle01.PNG

Ahogy a fenti ábrán is látható, az említésgyakoriság sokkal jobban közelíti a tényleges választási eredményeket. Persze a pozitív említések aránya se kutya, de nézzük a következő ábrát!

Neticle02.PNG

Ez az ábra a közvéleménykutatók és a Neticle említésgyakoriságon ill. pozitív említéseken alapuló eredményeinek a tényleges választási arányoktól való eltérését mutatja. Látható, hogy a puszta említésgyakoriság közelíti a legjobban  a valós számokat, a pozitív említések ellenben rosszul muzsikáltak!

 

Látható, maga a more tweets, more votes elv a magyar adatok tükrében megerősítést nyert. Az is igaz, hogy a legmagasabb említést elérő polaritása a leginkább pozitívabb, ellenben a szentiment megoszlása eltér az említésekétől (l. a Kormányváltás és a Jobbik adatait!). A legkézenfekvőbb magyarázat az ún. puszta kitettség (mere exposure) effektus lehet, azaz a magasabb említésgyakoriság ismertebbé, s ezáltal pozitívabbá teszi a szereplőket, de csak bizonyos említésszám felett. Persze ez csak spekuláció a részünkről, kommentben nyugodtan lehet tippeket adni a jelenség magyarázatára!

 

(Köszönjük Szekeres Péternek, a Neticle vezető kutatójának az ábrákat!)

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

5 komment • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr156114506

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tyson925 · http://economy.blog.hu/ 2014.05.05. 16:08:55

"azaz a magasabb említésgyakoriság ismertebbé, s ezáltal pozitívabbá teszi a szereplőket, de csak bizonyos említésszám felett."
Azért ez így kicsit erős...

Zoltán Varjú · http://szamitogepesnyelveszet.blogspot.com/ 2014.05.05. 16:28:04

@Tyson925: Nem én mondom, hanem Bollen és tsai. Ők is érzik hogy ez erős, nem is tanulmányban, hanem a TechPresident-nek nyilatkozva spekulálnak ezen:

"We thought we were going to have to look at the sentiment," he said. He speculated that one reason for the correlation could be a so-called Pollyanna Hypothesis, "that people are more likely to gravitate toward subjects that they are positive about and are more likely to talk about candidates that they support." techpresident.com/news/23784/can-tweets-predict-vote

Tyson925 · http://economy.blog.hu/ 2014.05.06. 22:03:02

@zoltanvarju: Azt lehet tudni, hogy a neticle a tweeter-t is nézi?

Zoltán Varjú · http://szamitogepesnyelveszet.blogspot.com/ 2014.05.07. 07:20:35

@Tyson925: Nagyon sok forrással dolgoznak, a Twitter tutira benne van, ezek mellett: www.neticle.hu/#web

Tyson925 · http://economy.blog.hu/ 2014.06.13. 11:24:30

@zoltanvarju: Azt lehet tudni, hogy az EP választások kapcsán mit mért a neticle?
süti beállítások módosítása