HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) Google (33) google (59) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) lda (10) LDA (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Google iPhone alkalmazás tesztje

2011.08.03. 10:33 Szerző: Vajda Gábor (Gabor_V) Címkék: google mobil teszt keresés iphone alternatív keresőfelület kereső teszt

A "guglizni" szó lassan a Révai lexikon hasábjait feszít majd, annyira szinonim kifejezése lett az Internetes keresésnek a magyar nyelvhasználatban. Természetesen eltökélt hívei vagyunk az alternatív keresők bemutatásában, most azonban kifejezetten a Google mobil alkalmazását szeretnénk bemutatni.

Keresés telefonon

Gondolhatná az ember, mi sem lenne természetesebb annál, minthogy okostelefonunkon megnyitjuk a böngészőt és közvetlenül valamelyik Google oldalon keressünk valamely információ után - ergo felesleges külön alkalmazást gyártani. A helyzet azonban az, hogy a Google iPhone alkalmazása meglehetősen jól integrálja azokat a kiegészítő szolgáltatásokat, melyek nagy hasznunkra lehetnek telefonunkon.


Természetesen az alap keresési funkció ugyanaz. Lényegében megkapjuk a Google főoldalát, és egy, az oldal jobbra görgetésével előhívható menüt, mely nagyon hasonló funkciókat tartalmaz, mint a Google kereső oldala. Kereshetünk egyben minden kategóriában, helyeket, képeket, híreket, videókat, frissítéseket, blogokat és beszélgetéseket. Az első negatív tapasztalat itt ért, ugyanis nagyon nem egyértelmű sokszor, hogy pontosan milyen mozdulattal hívható elő ez az oldalmenü az találati oldal megjelenítése közben. Maga a keresőmező egy legördíthető fül lényegében, mely a találatok megjelenítésekor eltűnik, nagyobb helyet hagyva a képernyőn. Ilyenkor azonban elég nehézkes az oldalmenü előcsalogatása, sokáig kell gyakorolni a képernyő simogatását, hogy előtűnjön/ne ugorjon vissza/ne egy találatra nyomjunk. Ilyenkor a legbiztonságosabb lehívni a keresőmezőt, és annak "semleges" területén simítani az oldalmenüért. A találatok meglehetősen kompakt nézetben jelennek meg, a képeket is jól átlátható, egyen-négyzetekbe rendezi, hogy minél több találat töltse ki a képernyőt, a videókhoz rövid leírást ad.


Érdemes elmélyülni a beállítások menüben, ugyanis itt tudjuk aktiválni azokat a funkciókat, melyek rendkívül megkönnyíthetik keresésünket fizikailag, mint a hangos és képkeresés.

Hangos keresés

A hangos keresés egyelőre angolul működik csak, és jobb hogy ha a kiejtésünk is megfelelő. Próbálkoztam jóféle Dél-dunántúli akcentussal kiejteni, hogy “Dr. Pepper”, félsikerrel, ellenben megfelelő angolossággal kifogástalanul működött. A hangos keresés sok esetben lehet hasznunkra telefonunkon, főleg többszavas kereséseknél, ahol a kevésbé gyakorlottak könnyen félreüthetnek, és amúgy általánosságban is sokkal gyorsabban létre lehet hozni egy hangos keresést, mint ugyanazt begépelni a viszonylag apró képernyőn, még ha el is van fektetve. Ezúton is várjuk a magyar verziót.
 

Vizuális keresés

Az egyik legérdekesebb és vitathatatlanul okostelefonokhoz leginkább illő keresési megoldás a képkeresés. A lényegében a Goolge Képeket tartalmazó szolgáltatás a kamerával kombinálva egészen új dimenziókat nyithat meg a keresés off-, és on-line területeit összevonva. Lefényképezve egy tárgyat azonnali hasonlatos képeket keres. Minél többször szerepel az adatbázisban, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy helyes találatokat hoz vissza. Ily módon akár idegenvezetőként is alkalmazhatjuk az okostelefont: lefényképezünk egy épületet pl. Párizsban, azonnal megkapunk róla minden információt, ami csak szükséges. Még eltévedni sem tudunk, hiszen rögtön ott van a Google Maps. Megspórolhatjuk az útikönyveket, információspultokat, idegenvezetőt, térképeket. De rögtön véleményeket is olvashatunk, hogy mennyire érdemes az adott helyet közelebbről meglátogatni.

QR-kód és szövegek felismerése

Ugyanez az opció képes QR-kód felismerésére is, mely szintén jó szolgálatot tehet, ha pl. egy addig nem látott, de QR-kóddal rendelkező termékről  bővebb információkhoz szeretnénk hozzájutni. Könnyedén felismeri, pár másodperc után meg is van találatunk.

Ezen kívül kezdetleges szövegfelismerő funkcióval is rendelkezik, ám eléggé meg kellett izzadni ahhoz, hogy a Hamlet híres monológjára ráismerjen angolul, mindezt 72-es betűméretre nagyított, elektronikusan megjelenített szöveg lefényképezésével. Ennek az opciónak fejlődnie kell még.

Logokat viszont nagyon könnyen felismer, nem okozott neki problémát sem a Dr. Pepperes palack, sem a Star Wars logo. Ez bizonyos esetekben még a QR-kódot is kiválthatja.

 

Miért is jó?

Alapvetően ezek az “off-line” funkciók azok, melyek véleményem szerint meghatározhatják egy kereső sikerességét okostelefonokon. Muszáj kiaknázni a telefon multifunkcionalitását, hordozhatóságát.
Ezen kívül kiemelt fontosságú még, hogy a legelső találatok között legyenek a legrelevánsabbak, hiszen a mobiltelefon elsősorban nem böngészőeszköz, a külső körülmények pedig ritkán adhatnak arra lehetőséget, hogy hosszasan elidőzzünk egy találat relevanciáját illetően. Ezen szempontból pedig magát a keresőt kell fejleszteni, hogy a spam-oldalak minél hatékonyabban kiszűrhetők legyenek. Mindenesetre jó példája a Google iPhone applikációja arra, hogyan férkőzik bele egyre inkább a virtualitás, az Internet egyre közvetlenebbül életünkbe, most már ténylegesen kiegészítve azt amit a valóságból érzékelünk.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

1 komment • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr13122326

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

troGlodita 2011.08.06. 03:23:17

Kiváló app, persze lehet még csiszolni, de az irány jó.
süti beállítások módosítása