HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

A szemantikus keresés 10 pontja

2010.06.24. 08:49 Szerző: siklosib Címkék: internetes keresés keresés jövője keresés problémái szemantikus kereső szemantikus keresés kereséselmélet

Egyre több szemantikus kereső, tudásbázis, vagy egyéb alkalmazás jelenik meg az interneten. Sok kétséget vet fel, hogy ez vajon azt jelenti-e, hogy valóban így fejlődik a technológia, vagy a szemantikus jelző jelentése veszít sokat tartalmából.

Így mire elérjük azt, hogy valóban szemantikus keresőink legyenek, már új elnevezést kell kitalálni, ami az "álszemantikus" szolgáltatásoktól megkülönbözteti ezeket. Így a hakia (szemantikus) kereső blogján megjelent bejegyzés eredeti címét (10 dolog, amitől egy kereső szemantikus) óvatosabban fogalmazva így lehetne leírni: 10 dolog, ami közelebb visz egy szemantikus kereső megvalósításához... Természetesen ma még ezek megvalósítása is sokszor nehéz és a szemantikusság határait ezek jelentik, de mégis az emberi gondolkozáshoz hasonlítva kissé nehézkes.

Talán szemléletes példa egy valóban "szemantikus" keresőre a diák-tanár viszony. A diák úgy tekint tanárára, mint aki mindent tud, bármilyen kérdést feltehet neki, a tanár úgy fog válaszolni, hogy azt a diák megértse, utána további kérdésekre is van lehetőség, így a diák tudásvágya kielégíthető, biztosan megkapja a választ (jó esetben...). Ezt talán a gépektől el nem várhatjuk, de az egyértelmű, hogy nagyon messze vagyunk ettől.

Kiindulásként azonban mindenképpen hasznos összefoglaló a hakia 10 pontja:

  1. Morfológiai változatok kezelése: az egyes szavak különböző nyelvtani alakjainak egységes, konzisztens kezelése (igeidők, többesszám, egyéb toldalékok, stb). A keresés eredménye ne változzon bármely alakban történik a keresőszó beírása.
  2. Szinonímák kezelése: a megfelelő jelentésű szinonímák figyelembe vétele természetesen a megfelelő kontextus esetén. A jelentésegyértelműsítés alkalmazása mindenképpen a fejlődésre utal.
  3. Általánosítások kezelése: a felhasználó által megfogalmazott általános formájú keresés eredménye legyen specifikus.
  4. Fogalmi kapcsolatok: a keresett kifejezésre adott választ nem csak szóillesztéssel, hanem tágabb fogalmi kapcsolatok feltárásával határozza meg.
  5. Tudás alapú kapcsolódások: az előzőhöz hasonlóan a kereső alkalmazza a beépített tudásbázisát a releváns találatok megtalálására.
  6. Természetes nyelvű keresések és kérdések kezelése: reagáljon megfelelően ha a keresett kifejezést a felhasználó kérdés formájában fogalmazza meg, de mégsem azonos módon egy kérdés-válasz rendszerrel, ahol az eredmény csupán egyetlen válasz, nem pedig rangsorolt találatok.
  7. Az eredményeken belül is találja meg a konkrét választ: jelezze a felhasználó felé, hogy az adott oldalon hol és milyen formában található meg a kérdésére, keresésére a válasz.
  8. A lekérdezések formája legyen szabad: ne kelljen külön szintaktikát megtanulni egy kereső használatához, ne legyen szükség idézőjelekre, logikai kapcsolatok kifejezésére, melyek a jelentést helyettesítik.
  9. Ne alapozzon statisztikai megfigyelésekre, felhasználói viselkedésre: a válaszokat elsősorban a források elemzésével, és ne a link-kapcsolatok, felhasználói jelölések és egyéb mesterséges kiegészítők alapján találja meg. Sok esetben nem is állnak rendelkezésre ilyen információk.
  10. A saját teljesítményének meghatározása: ha egy kereső nem alkalmaz szemantikai jellemzők feltárását, elemzését, akkor az eredményeinek sorrendje olyan mesterséges mércék alapján kerül meghatározásra, mint a népszerűség, felhasználói reakciók. A szemantikus keresőknek a jelentés alapján kell meghatározniuk a sorrendet.

A felsorolt 10 pont megvalósítása is nagyon nehéz feladat, olykor szinte lehetetlen és nem is feltétlenül szükséges. Látszik, hogy egy mai határok szerint működő szemantikus kereső létrehozása is rendkívül sok erőforrást igényel, így már az is eredmény lenne, ha ilyen "szemantikus" keresők működnének, ha tanár-diák kapcsolatot még nem is alakíthatunk ki velük. A Precognox kereső is ilyen szemantikus jellegű keresés kialakítására alkalmas.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

1 komment • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr462103459

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Sztorama 2010.10.06. 16:38:41

Ha a Google keresőmotort használom, számomra a 7. pont lenne a legfontosabb, mert a találatra kattintva sokszor még tovább kell keresgélni az adott oldalon.
süti beállítások módosítása